Festival příležitostí Profesia days Praha 2019 očima tajných uchazečů Alfonzů

Během Profesia days Praha 2019 měli skrytou identitu pod nálepkou “Alfonzka/Alfonz”: Míša, Andrea a Šimon. Po celu dobu festivalu se pohybovali mezi vystavovateli, oslovovali je, hledali práci pro sebe, rodinného příslušníka či známého, a hlavně hodnotili jednotlivé vystavovatele. Mezi hodnotícími kritérii měli např. způsob prezentace firmy, komunikaci s uchazeči, informovanost, ale také originalitu. Aby byl výběr co nejvíc férový a objektivní, tak se všichni Alfonzové výrazně lišili v povaze, vzdělání a pracovních zkušenostech. Potom, co navštívili všechny stánky, každý za sebe vybral své favority a společně se shodli na třech nejlepších vystavovatelích letošního ročníku: Česká pošta, s.p., IKEA Česká republika a HOSPIMED, spol. s r.o. O své postřehy se s vámi podělí na následujících několika řádcích:

 

Festival příležitostí očima Šimona

Na podobné akci jsem nikdy předtím nebyl. Co mě jako člověka, který strávil ve školách 20 let z 27, celkově velmi zaujalo, byla úroveň přednášek. Nemohl jsem bohužel jít na všechny. Kombinace dobře zvolených témat, chytlavých názvů a skutečnosti, že byli pozvaní lidé z praxe, dělá z Profesia days mnohem víc než jen halu plnou stánků s prací. Za všechny bych rád vyzdvihl nepracovně, ale lifestyleově zaměřenou přednášku Nejpopulárnější témata ve výživě v roce 2019 od Lukáše Roubíka, který dokázal na konci druhého dne vlít do žil energii celému Master Classu. Teď se ale přesuňme na samotné pracovní příležitosti.

Jelikož se pohybuji na rozmezí pedagogiky, neziskovek a obchodu, zaujalo mě hned několik pracovních možností. Měli jsme hodnotící kritéria, podle kterých jsme si dělali průběžné poznámky a posléze vyhlásili nejlepší vystavovatele: Česká pošta, Ikea, HOSPIMED, v tomto pořadí. Naštěstí mám prostor popsat i několik dalších vystavovatelů.

„Nejspíš ze mě nebude špión,“ uvědomil jsem si, když jsem se již posté ujišťoval, že to je to, co v BIS dělají. Pán, ač verbíř jistě také špión, na mě koukal s trpělivostí a odevzdaností. Jelikož byla středa 9:05, ještě ho čekal dav nadšených a jistě více vhodných adeptů. Předpokládám, že hlavní kritérium přijetí je, že nebudete všem říkat, že pracujete u Bezpečnostní Informační Služby, dávejte si na to tedy pozor. Hned opodál jsem narazil na M&M REALITY HOLDING, a.s. Většinou jsem ostražitý, když mi někdo prodává pracovní místo. Ovšem tady to tak bylo jen na první pohled. Na druhý byla vidět pozice společnosti na trhu a možnost inovací ať již možnost virtuálních prohlídek, nebo motivační zapůjčení bouráku na týden pro nejlepšího zaměstnance pobočky.

U stánku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze jsem se dozvěděl, že je to mnohem větší kolos než jsem si mohl představit. S 6 500 zaměstnanci si mohou dovolit říci, že hledají lékařské nebo nelékařské zaměstnance neustále. Mě zaujalo, že provozují i vlastní mateřskou školu pro zaměstnance.

„Chceš-li být hodinu šťastný, opij se. Chceš-li být tři dny šťastný, ožeň se. Chceš-li být šťastný navždy, staň se zahradníkem.“ praví čínské přísloví. Ovšem paní z Dopravního podniku hlavního města Prahy mě přesvědčila, že chci-li být šťastný a zároveň udělat šťastným své okolí, hromadu lidí v Praze a v neposlední řadě svoje konto, mám se stát tramvajákem. Při zacvičování trvajícím minimálně 10 týdnů se již pobírá úměrně snížená gáže, pak teprve přijde ta pravá legrace.

Po nějakém čase na mě přišel hlad a zastavil jsem se u mladíka v rondonu, před kterým byl plný tác uzenin. Při ochutnávání jsem vyslechl celý příběh školy SOU gastronomie a podnikání. Hledají stále nové učitele a vedoucí praxe. Uzeniny, které dělali prváci, byly moc dobré. Velkou výhodou byla přítomnost jednoho z žáků, člověk hned věděl, do čeho jde! Od prázdného tácu jsem se přesunul k Jazykové škole Elvis. Možnost otestování jazykových možností přilákala mnoho zájemců, bylo třeba chvilku čekat na volný počítač. Ovšem měl jsem štěstí, že mi jeden z lektorů krátil dlouhou chvíli diskuzí v angličtině. MetLife Europe d.a.c., kde jako v jednom z mála stánků aktivně hledali zaměstnance, pohledy, slovem i zpěvem. Navíc kdo by nechtěl pracovat v Quadriu. Popsat práci, kterou se zabývá Fosa, o.p.s., je složitější, než kdyby prodávali nábytek, ale pokusím se o to. Pracují s lidmi se sníženým intelektem a/nebo psychickými problémy. Začleňují tyto lidi do pracovního procesu ještě složitějším procesem (uff). V současné době hledají asistenta, který bude klienty podporovat v dosažení jejich potenciálu. S touto pozicí je spojené i překvapivě férové finanční ohodnocení i za přejezdy mezi klienty. Je také třeba říci, že dámy si nebrali skrupule a dělaly pracovní pohovory přímo za stánkem.

Profesia days se celkově moc povedlo, na příště bych jenom prosil více maskotů! Oranžový bobr se cítil osamělý.

 

Profesia days 2019 Praha pohledem Míši

Profesia days nebyl jen obyčejný veletrh s nabídkou práce, jak jsem si myslela. Nabízel mnohem více! Nejvíce oceňuji přátelskou atmosféru, která na festivalu příležitostí panuje. Potkávají se zde firmy, které chtějí najít nové zaměstnance a návštěvníci, kteří mají o trh práce zájem. V tu chvíli se z PVA EXPO PRAHA v Letňanech stalo velmi příjemné prostředí plné milých lidí.

Než se dostanu k samotným vystavovatelům, musím se s vámi podělit o radost, kterou mi udělal nabízený doprovodný program. Díky němu bylo možné si otestovat jazykové nebo MS Office znalosti a zároveň získat certifikát, který lze použít při hledání vysněného zaměstnání.

Velmi zajímavé a užitečné byly také nabízené přednášky od společnosti VOX a.s. Osobně mě nejvíce zaujala přednáška “Jak si věci zapamatovat”, ze které si odnáším cenné rady, které využiji v praxi. Pokud aktivně hledáte zaměstnání, máte jedinečnou možnost nahlédnout do firemní kultury společnosti. Můžete se zde potkat se jak s řadovými zaměstnanci, tak s lidmi z HR, kteří si s vámi domluví případný pohovor. S velkou pravděpodobností se tady setkáte s někým, kdo zastává stejnou pozici, o kterou se chcete ucházet a můžete se ho zeptat konkrétně, třeba jak jeho pracovní den vypadá. Zároveň máte jedinečnou možnost udělat v neformálním prostředí na HR specialistu dojem a můžete si tak odnést kontakt na konkrétní osobu, který můžete využít i v budoucnu.

Pro mě byly dva dny na festivalu velmi užitečně stráveném časem, kdy jsem zjistila, jaká je situace na trhu práce, navázala jsem spoustu zajímavých kontaktů a domluvila si i konkrétní termíny pro formální pohovory v jednotlivých společnostech.

 

Festival příležitostí očima Andrey

Není to poprvé, co jsem byla na Profesia days, ale přesto byl pro mě letošní ročník jiný. Když jsem v minulosti tento festival navštívila, tak jsem si předem vybrala, které stánky, přednášky a doplňující aktivity navštívím. V roli Alfonzky jsem však navštívila stánky všechny a mohu říci, že to byla úžasná zkušenost! Poznala jsem firmy, které bych jinak vůbec neoslovila, protože by mě ani nenapadlo, že bych u nich mohla najít pracovní příležitost. A i když jsme u některých nenašli průnik mezi mými schopnostmi či možnostmi a jejich požadavky, rozhodně ve mně zanechaly dobrý dojem a klidně bych je doporučila svým kamarádům a blízkým. Proto, až příště navštívíte Profesia days, doporučuji oslovit co nejvíce vystavovatelů. Možná vás to stejně mile překvapí a najdete díky tomu svou vysněnou práci.

Vzhledem k tomu, že mám technické vzdělání, tak mé srdce pokaždé zaplesalo, když jsem se zastavila u firmy s technickým zaměřením. Např. u firmy Continental Automotive jsem ocenila, že vystavovali palubní desku a tak jsem si mohla společně s vystavovateli popovídat, čím konkrétním se zabývají a s čím bych mohla pomoci já. Ocenila jsem sdílení jejich osobních kariérních příběhů v dané firmě, protože mi to pomohlo udělat si představu o mé možné kariérní cestě u nich na pracovišti.

Velmi sympatický rozhovor jsem měla mimo jiné s firmou S&T CZ s.r.o. zaměřenou na IT. Ačkoli nemám hlubší IT vzdělání, rozhodně mě milou diskuzí a pocitem vážného zájmu nahlodali tak, jako jablko od Apple, a já začala uvažovat o tom, že se něco z oblasti IT doučím, abych je v budoucnu mohla poznat blíže z pozice potenciálního zaměstnance. Inspirativní diskuze jsem měla také u stánků Bezpečnostní Informační Služby, Operačního programu Zaměstnanost (Ministerstvo práce a sociálních věcí) a Ministerstva zdravotnictví České republiky. Jejich profesionální přístup, zapálení a upřímný zájem na mě zapůsobily. Letos mě také velmi oslovila zóna se start-upy. Líbila se mi i přítomnost neziskových organizací. Ačkoli jsem práci hledala v jiném sektoru, přesto jsem hned začala přemýšlet o tom, v jaké organizaci bych mohla alespoň dobrovolničit.

Doplňující program byl naprosto skvělý! Inspirativní přednášející, poučné přednášky, testy, na kterých jste mohli zjistit, na jaké úrovni jsou vaše jazykové či počítačové dovednosti. Dále jste mohli konzultovat váš životopis a motivační dopis, nechat se profesionálně vyfotit či nalíčit. Prostě kvalitní a veliký výběr!

Celkově festival hodnotím jako velmi povedený. Odcházela jsem nejen s dobrou náladou, rozšířením obzorů, ale také s pozvánkami na pohovory. Proto, pokud bych v budoucnu měla hledat práci, tak bude pro mě Profesia days jasná volba – příjemná a uvolněná atmosféra, osobní kontakt s potenciálním zaměstnavatelem a perfektní doplňující program vytvoří z hledání práce nejen skvělý zážitek, ale také výrazně zvýší pravděpodobnost, že si padnete s potenciálním zaměstnavatelem do oka a navážete pracovní vztah.