PRŮVODCE PROFESIA DAYS

Jak se na veletrh připravit

Proč je důležité dopředu vědět, co chcete a co nabízíte

„Štěstí přeje připraveným.“ Tato známá fráze platí v případě pracovního veletrhu snad dvojnásobně. Hledání práce není až tak náročnou činností, avšak mnoho lidí se mylně domnívá, že při hledání práce uspějí bez jakékoliv přípravy. Samozřejmě se může najít pár šťastlivců, ale pravý profesionál nic neriskuje a nenechá svůj osud náhodě.

Předtím než začnete vyhledávat informace o firmách a připravovat si svoje CV, musíte si nejprve uvědomit, co vlastně očekáváte a jakou práci byste chtěli. Zdá se to jako velmi lehká otázka, přesto už v tomto počátečním kroku dělá mnoho uchazečů velkou chybu, když nemají představu o tom, jakou práci by chtěli dělat. Na základě toho co chtějí, si uchazeči totiž vybírají o jaké konkrétní pracovní pozice mají zájem a v jakých firmách, vystavujících na veletrhu, by chtěli pracovat.

 TIP:

Můžete se inspirovat i katalogem pracovních pozic, kde najdete širokou databázi pracovních pozic i s pracovní náplní a požadavky pro jednotlivé práce. Nebo si můžete prohlédnout pracovní pozice na Profesii a popřemýšlet, co byste měli zájem dělat.

Co když nemám jasnou představu, co chci dělat

Pokud si vůbec nejste jisti, kam byste chtěli pracovně směřovat, právě návštěva veletrhu vám může výrazně pomoci. Nechte se inspirovat mluvčími, kteří pracují v různých oblastech, popovídejte si s kariérními poradci nebo vyzkoušejte osobnostní testování i s vyhodnocením zdarma přímo na trhu.

Co můžete nabídnout

Silné stránky

Silné stránky je potřeba prodat a podložit konkrétními příklady. Nestačí říct pouze: „Jsem týmový hráč.“ Lepší bude, když řeknete: „Jsem týmový hráč, když se ostatním kolegům vyskytly komplikace, ochotně jsem pomohl a převzal část zodpovědnosti na sebe.“

Nebo: „Umím dobře pracovat s čísly a daty. Excel ovládám na pokročilé úrovni a umím pracovat s těmito konkrétními funkcemi…“

Díky těmto specifickým příkladům dokážete personalistovi, že opravdu ovládáte to, co ovládáte.

Slabé stránky

Na druhou stranu, stejně jako Superman měl svůj kryptonit, i vy máte určitě své slabé stránky.

Zamyslete se tedy i nad tím, které by to mohly být a hlavně, jak se snažíte pracovat na tom, abyste své nedostatky minimalizovaly. Například: „Mám problém s plánováním pracovního dne, proto jsem si koupil diář, snažím se všechno si dopředu zapisovat a trochu se to zlepšuje.“

Nemusíte svoje nedostatky kompletně eliminovat (to byste asi překonali i toho Supermana), ale je dobré alespoň takto ukázat, že si své nedostatky uvědomujete a pracujete na nich. Nebo můžete svou slabou stránku prezentovat jako silnou, například: „Jsem velmi precizní, proto mi někdy dokončení práce může dlouho trvat.“Mať prehľad o svojich schopnostiach ti výrazne pomôže neskôr, keď sa budeš prezentovať na veľtrhu, čomu sa špecificky venujeme v druhej kapitole príručky.

Mít přehled o svých vlastnostech Vám výrazně pomůže později, když se budete prezentovat na veletrhu, čemuž se specificky věnujeme v druhé kapitole příručky.

 TIP:

Vezměte si papír a na jednu stranu si napište svoje silné stránky a na druhou stranu svoje slabé stránky a co děláte proto, abyste je eliminovali. To, že si je napíšete a takto vizualizujete, vám později pomůže ve Vaší prezentaci na veletrhu.

Jak si vyhledáte informace o vystavovatelích

Zavřete oči a zkuste si představit, že jste zaměstnavatel. Momentálně hledáte nové zaměstnance a jdete na veletrh práce, abyste se potkali s mnohými uchazeči. Najednou přijde člověk, který má spoustu informací o vaší firmě, ví, jaké pozice nabízíte a přesně ví, proč by se na konkrétní pozici hodil. Asi není důvod, proč by vás takovýto člověk nezaujal. Proč byste tedy takovýmto uchazečem neměli být právě vy?

Je více způsobů jak najít informace o firmě. Představujeme pár z nich:

  • 1) Profil firmy, která vystavuje na Profesia days
  • 2) Webová stránka firmy
  • 3) Sociální media firmy (Facebook, Instagram,…)
  • 4) Profil firmy na Profesii
  • 5) Vaši známí nebo známí známých, co zde pracují

Je celkem možné, že nenajdete úplně všechno. Nevadí. Je to pro vás další šance, jak se ukázat! Napište si na papír, co chcete zjistit a budete mít jedinečnou možnost zeptat se firem přímo na veletrhu. Vystavovateli tak ještě více ukážete, že se o firmu opravdu zajímáte a že jste dobře připraveni, když budete klást konkrétní dotazy.

 

 TIP:

Pokud máte v plánu získat specifickou pozici, určitě by nebylo na škodu mít přehled o tom, jaký je průměrný plat, abyste měli přibližnou představu a uměli adekvátně odpovědět, pokud se vás náhodou zeptají. Nejlepší způsob, jak to zjistit, je portál platy.cz, kde můžete získat informace o průměrném platu na dané pozici i podle místa, kde chcete působit.

Příprava CV

Životopis bude jednou z Vašich hlavních zbraní, a proto je určitě třeba si jej řádně připravit. Rozhodně doporučujeme připravit si CV dopředu a vytisknout, ať můžete kopii rovnou nechat na stánku. Vyhledávání informací o firmě a pozicích dopředu slouží i k tomu, abyste byli schopni vytvořit specifičtější životopis a uvést v něm informace, které jsou relevantní pro danou pozici nebo firmu.

Vzor dobře napsaného životopisu a návod jak ho vytvořit najdete zde.

Ve smyslu nové právní úpravy zavedené novým Nařízením „GDPR“ Evropského parlamentu, žádný subjekt nemůže zpracovávat osobní údaje bez právního základu. Proto tě chceme upozornit, abys nikdy nezapomněl odevzdat zaměstnavatelovi spolu s tvým životopisem i tvůj souhlas se zpracováním osobních údajů. Vzor souhlasu na zpracování osobních údajů najdeš zde.