PRŮVODCE PROFESIA DAYS

Jak se na festival připravit

Proč je důležité dopředu vědět, co chceš a co nabízíš

„Štěstí přeje připraveným.“ Tato známá fráze platí v případě festivalu příležitostí snad dvojnásobně. Hledání práce není až tak náročnou činností, avšak mnoho lidí se mylně domnívá, že při hledání práce uspějí bez jakékoliv přípravy. Samozřejmě se může najít pár šťastlivců, ale pravý profesionál nic neriskuje a nenechá svůj osud náhodě. 

Předtím, než začneš vyhledávat informace o firmách a připravovat si svoje CV, musíš si nejprve uvědomit, co vlastně očekáváš a jakou práci bys chtěl. Zdá se to jako velmi lehká otázka, přesto už v tomto počátečním kroku dělá mnoho uchazečů velkou chybu, když nemají představu o tom, jakou práci by chtěli dělat. Na základě toho co chtějí, si uchazeči totiž vybírají, o jaké konkrétní pracovní pozice mají zájem a v jakých firmách, vystavujících na festivalu, by chtěli pracovat.

 TIP:

Můžeš se inspirovat i katalogem pracovních pozic, kde najdeš širokou databázi pracovních pozic i s pracovní náplní a požadavky pro jednotlivé práce. Nebo si můžeš prohlédnout pracovní pozice na Profesii a popřemýšlet, co bys měl zájem dělat.

Co když nemám jasnou představu, co chci dělat

Pokud si vůbec nejsi jist, kam bys chtěl pracovně směřovat, právě návštěva festivalu příležitostí ti může výrazně pomoci. Nech se inspirovat mluvčími, kteří pracují v různých oblastech, popovídej si s kariérními poradci nebo vyzkoušej osobnostní testování i s vyhodnocením zdarma přímo na festivalu.

Co můžeš nabídnout

Silné stránky

Silné stránky je potřeba prodat a podložit konkrétními příklady. Nestačí říct pouze: „Jsem týmový hráč.“ Lepší bude, když řekneš: „Jsem týmový hráč, když se ostatním kolegům vyskytly komplikace, ochotně jsem pomohl a převzal část zodpovědnosti na sebe.“

Nebo: „Umím dobře pracovat s čísly a daty. Excel ovládám na pokročilé úrovni a umím pracovat s těmito konkrétními funkcemi…“

Díky těmto specifickým příkladům dokážeš personalistovi, že opravdu ovládáš to, co ovládáš.

Slabé stránky

Na druhou stranu, stejně jako Superman měl svůj kryptonit, i ty máš určitě své slabé stránky.

Zamysli se tedy i nad tím, které by to mohly být a hlavně, jak se snažíš pracovat na tom, abys své nedostatky minimalizoval. Například: „Mám problém s plánováním pracovního dne, proto jsem si koupil diář, snažím se všechno si dopředu zapisovat a trochu se to zlepšuje.“

Nemusíš svoje nedostatky kompletně eliminovat (to bys asi překonal i toho Supermana), ale je dobré alespoň takto ukázat, že si své nedostatky uvědomuješ a pracuješ na nich. Nebo můžeš svou slabou stránku prezentovat jako silnou, například: „Jsem velmi precizní, proto mi někdy dokončení práce může dlouho trvat.“

Mít přehled o svých vlastnostech ti výrazně pomůže později, když se budeš prezentovat na festivalu, čemuž se specificky věnujeme v druhé kapitole příručky.

 TIP:

Vezmi si papír a na jednu stranu si napiš svoje silné stránky a na druhou stranu svoje slabé stránky a co děláš proto, abys je eliminovali. To, že si je napíšeš a takto vizualizuješ, ti později pomůže ve tvé prezentaci na festivalu.

Jak si vyhledáš informace o vystavovatelích

Zavři oči a zkus si představit, že jsi zaměstnavatel. Momentálně hledáš nové zaměstnance a jedeš na festival příležitostí, aby ses potkal s mnohými uchazeči. Najednou přijde člověk, který má spoustu informací o tvé firmě, ví, jaké pozice nabízíš a přesně ví, proč by se na konkrétní pozici hodil. Asi není důvod, proč by tě takovýto člověk nezaujal. Proč bys tedy takovýmto uchazečem nemě být právě ty?

Je více způsobů jak najít informace o firmě. Představujeme pár z nich:

  • 1) Profil firmy, která vystavuje na Profesia days
  • 2) Webová stránka firmy
  • 3) Sociální media firmy (Facebook, Instagram,…)
  • 4) Profil firmy na Profesii
  • 5) Tvoji známí nebo známí známých, kteří zde pracují

Je celkem možné, že nenajdeš úplně všechno. Nevadí. Je to pro tebe další šance, jak se ukázat! Napiš si na papír, co chceš zjistit a budeš mít jedinečnou možnost zeptat se firem přímo na festivalu. Vystavovateli tak ještě více ukážeš, že se o firmu opravdu zajímáš a že jsi dobře připraven, když budeš klást konkrétní dotazy.

 

 TIP:

Pokud máš v plánu získat specifickou pozici, určitě by nebylo na škodu mít přehled o tom, jaký je průměrný plat, abys měl přibližnou představu a uměl adekvátně odpovědět, pokud se tě náhodou zeptají. Nejlepší způsob, jak to zjistit, je portál platy.cz, kde můžeš získat informace o průměrném platu na dané pozici i podle místa, kde chceš působit.

Příprava CV

Pokud si vůbec nejsi jistý, kam bys chtěl pracovně směřovat, právě návštěva festivalu příležitostí ti může výrazně pomoci. Nech se inspirovat mluvčími, kteří pracují v různých oblastech, popovídej si s kariérními poradci nebo vyzkoušej osobnostní testování i s vyhodnocením zdarma přímo na festivalu. Životopis bude jednou z tvých hlavních zbraní, a proto je určitě třeba si jej řádně připravit. Rozhodně doporučujeme připravit si CV dopředu a vytisknout, ať můžeš kopii rovnou nechat na stánku nebo přinést na USB. Vyhledávání informací o firmě a pozicích dopředu slouží i k tomu, abys byl schopen vytvořit specifičtější životopis a uvést v něm informace, které jsou relevantní pro danou pozici nebo firmu. 

Vzor dobře napsaného životopisu a návod, jak ho vytvořit, najdeš zde.

Ve smyslu nové právní úpravy zavedené novým Nařízením „GDPR“ Evropského parlamentu, žádný subjekt nemůže zpracovávat osobní údaje bez právního základu. Proto tě chceme upozornit, abys nikdy nezapomněl odevzdat zaměstnavatelovi spolu s tvým životopisem i tvůj souhlas se zpracováním osobních údajů. Vzor souhlasu na zpracování osobních údajů najdeš zde