Jak se stát NEJ vystavovatelem na Profesia days

Protože chceme, aby byl pro vás 9. ročník festivalu příležitostí úspěšný a abyste našli množství relevantních budoucích zaměstnanců, rozhodli jsme se vytvořit modelového uchazeče Alfonza, který reprezentuje typického návštěvníka festivalu. Prozradí vám svoje očekávání od vystavovatelů a podělí se o pár rád a tipů.

Dobrý den, jmenuji se Alfonz, hledám si práci a s velkou pravděpodobností se zastavím na festivalu příležitostí Profesia days u vašeho stánku. Budu mít opravdu hodně na pilno, bude tam zajímavý program a desítky vystavovatelů, proto nebudu mít čas navštívit úplně každý stánek. Dovolte mi, abych se s vámi podělil o pár tipů, jak docílit, abych se zastavil právě u Vašeho stánku a odešel od vás s tím nejlepším dojmem.

1. Nepodceňujte přípravu

I když toho mám v práci hodně, doma mě čeká rodina a plno povinností, přece jen jsem se odhodlal přijít na festival. Dokonce jsem se zodpovědně připravil: podíval jsem se na informace, mám představu, jakou práci bych chtěl vykonávat, mám po ruce životopis (nezapomeňte na GDPR), umím se odprezentovat a vím, že je pro mě lepší, když vás budu proaktivně oslovovat já. Protože jsem do přípravy musel investovat svůj čas a energii, velmi by mě potěšilo, kdybych viděl, že svůj čas a energii věnujete i vy mně. Mít dobré informace o pozicích (ne vždy musím nutně rozumět náplni práce u cizojazyčných názvů pozic), které nabízíte, o firemní kultuře, být dobře připravený na zodpovídání otázek a umět představit vaše konkrétní očekávání, mě určitě utvrdí v tom, že jste profesionální firma, ve které se vyplatí pracovat.

 TIP:

Když mě hned na začátku rozhovoru odkážete na váš web bez toho, abychom si blíže pohovořili, může se stát, že budu mírně zklamaný, protože jsem se těšil, že využiji tuto jedinečnou příležitost a popovídám si s vámi naživo. Získat informace z webu jsem mohl i bez toho, abych přišel na festival a mohl jsem si ušetřit svoji námahu a váš čas.

2. Odlište se od konkurence

Na festivalu vystavuje celá řada zaměstnavatelů. Každý z nich se určitě bude snažit nějakým způsobem zaujmout, „pobíť“ se o zajímavé a atraktivní uchazeče a odlišit se od ostatních zaměstnavatelů. Reklamní předměty, různé vychytávky nebo vaše produkty jsou určitě skvělou možností, jak být více zapamatovatelným. Nápoje a občerstvení mě po zdlouhavém dni také potěší. Ale nespoléhejte se na lákavé předměty. Žádná sladkost nebo drobný dárek nenahradí příjemný pocit z přístupu zaměstnavatele. Pouze pěkný obal nestačí, proto vám z vlastních zkušeností doporučuji, abyste se co nejvíce snažili odlišit se vzhledem stánku, ale i vaším přístupem.

 TIP:

Velmi dobrý a zároveň jednoduchý způsob, jak byste mě mohli nalákat na stánek, je aktivní oslovování a oční kontakt, už když se k vám blížím. Někdy se stane, že se personalisté doslova zabarikádují za pultem nebo se schovají za roll-up banner a to pak neumím vyhodnotit, jestli je to mým strašidelným vzhledem nebo jejich nezájmem. 

3. Vložte do toho srdce

Hledání práce není vždy procházka růžovou zahradou. Přiznám se, že bývám někdy nervózní, mám trému a to množství lidí na festivalu mi nemusí k sebejistotě pomoci. Díky vašemu úsměvu, vřelému přivítání a upřímnému zájmu se bezpochyby uvolním, takže s tím určitě nešetřete (i když možná pro vás nejsem momentálně úplně nejvhodnější uchazeč). Můžeme se asi společně shodnout, že jeden z nejkrásnějších pocitů je být chtěný, vítaný a žádaný. Navíc vám mohu garantovat, že svým známým, kteří se festivalu nezúčastnili, sdělím, jak skvělý stánek jsem navštívil a že vám možná přece jen zašlu ten životopis.

4. Bojujte až do konce

Věřím, že věnovat se uchazečům dlouhé hodiny musí být fyzicky i psychicky velmi náročná činnost. Ke konci už je to tak trochu i „mission impossible“. Ale každý sportovní zápas je třeba dobojovat až do poslední minuty, protože i na konci můžete dát vytoužený gól. Jak se říká: „Kdo si počká, ten se dočká,“ nikdy totiž nevíte, jestli ideální kandidát nepřijde doslova pár minut před koncem. Návštěvníci (a hlavně ti, kteří pracují do pozdějších hodin) mohou být zklamáni, přijdou-li na festival hodinu před koncem, chtěli jít právě za vámi a najdou po vás už jen prázdné místo, protože jste to zabalili dříve, než festival skončil.

Tak a to je z mojí strany asi všechno. Moc se těším na naše první společné setkání naživo a jsem si jistý, že to bude pro nás oba velmi zajímavá zkušenost. Uvidíme se brzy!