Festival příležitostí Profesia days Brno z pohledu Alfonzek

Monika a Gábina. Jejich identitu jsme během Profesia days Brno skryli pod nálepku „Alfonzka“. Rafinovaně se pohybovaly mezi vystavovateli a tvářily se, že hledají práci pro sebe, svoji polovičku, jiného rodinného příslušníka či známého. Navštívily každý stánek a vybraly nejlepší vystavovatele tohoto ročníku – ZEBRA TECHNOLOGIES CZ, s.r.o., Deutsche Telekom Services Europe Czech Republic s.r.o. a Eures. Zajímalo nás však i to, proč vybraly právě tyto vystavovatele i jejich další postřehy.

 

Festival příležitostí očima Gábiny

Znáte tu báchorku, že personalista vezme polovinu ze stohu přijatých CVs a hodí je do koše, protože nikdo nechce pracovat se smolaři? Tak tohle je na českém pracovním trhu v poslední době spíše marvelovka.

Prezentace firmy, komunikace s potenciálními uchazeči, informovanost, ale i originalita patřila mezi kritéria, která jsem na prvních Profesia days v Brně u vystavovatelů hodnotila. S nálepkou studenta, absolventa bez zkušeností i člověka s několikaletou praxí jsem navštívila téměř padesátku zaměstnavatelů.

Má cestovatelská dušička si přišla na své především u Domu zahraniční spolupráce a EURES. Oba vystavovatelé mi připomněli, že zkušenost ze zahraničí obohatí nejen CV, ale především pohled na svět. Velmi ceněná byla u mnohých společností znalost německého jazyka. Zdálo by se, že u Deutsche Telekom Services Europe Czech Republic s.r.o. tomu nebude jinak. Kluci na stánku z mého výrazu hned poznali, že šprechtim nur ein bisschen a hned na to dokázali vtipně reagovat. Nenuceně a mile mi prezentovali svou společnost a měli skvělý přehled o otevřených pozicích. Nejen, že jsem se u stánku skvěle bavila, ale odešla jsem s pocitem, že „tady prostě pracovat chceš“. Skvělý dojem na mě udělala i společnost AT&T a to i přes to, že neměli momentálně otevřenou žádnou pozici v mém oboru. Prezentace firmy byla profesionální, ale tak nenucená a příjemná, že jsem snad i na malý moment zauvažovala, jestli bych nezkusila jiný profesní směr.

Působivou prezentací se ale blýskla například i Policie České republiky. Kdybych zvládla 18 angličáků za 2 minuty, tak mě na místě přesvědčili, že se na tuhle práci skvěle hodím. Třešničkou na dortu byla ZEBRA. Co se dá stihnout za 10 minut? Zjistit, že neprodávají pruhovaná pyžama, že HRistka vás skvěle odhadne po prvních dvou větách a že ten milý rozhovor s kolegyní byl vlastně menší pohovor s potenciální nadřízenou. Každou mou otázku dokázaly na stánku zodpovědět a během mé krátké návštěvy jsem nabyla dojmu, že o mě mají opravdu zájem.

Celý festival jsem vnímala jako skvěle investovaný čas do sebe. Spousta inspirativních přednášek, zábavných atrakcí, konzultací, ale především mě bavila všudypřítomná přátelská a vstřícná atmosféra.

 

Profesia days Brno podle Moniky

Akce Profesia days má široké spektrum návštěvníků. Láká studenty a absolventy vysokých škol, kteří hledají zaměstnání podle svých představ nebo se poohlížejí, kterým směrem by se v budoucnu mohli pracovně vydat. Přicházejí také lidé, kteří se chtějí jen podívat, co pracovní trh nabízí a jaké společnosti se na akci budou prezentovat. Bylo snadné pochytat zde také spoustu inspirace a motivace pro své vlastní stávající projekty a načerpat nápady pro projekty nové. Ať už jste si chtěli jen rozšířit obzory nebo jste hledali zajímavou pracovní pozici, akce Profesia days vás určitě nezklamala.

Portfolio zúčastněných společností bylo skutečně rozmanité. Je libo vyzkoušet si platformu, která propojuje zaměstnavatele s potenciálními zaměstnanci? Zkuste mobilní aplikaci Alfréd, která dle slov svých tvůrců pomáhá najít lidem práci, kterou budou mít rádi i v pondělí ráno. Stačí si vytvořit vlastní profil, vyplnit osobní informace a poohlížet se po práci snů.

Pokud vás lákala práce v zahraničí, mohli jste navštívit stánek společnosti Eures, která nabízela pozice v Německu, Polsku a dalších zemích. Vystavovatelé nám rádi poskytli kontakty na sebe i adresy na portály, kde si zaměstnání můžeme sami hledat nebo si alespoň přečíst, jak na to.

Pro mladé lidi do 30 let nabízela příspěvková organizace MŠMT Dům zahraniční spolupráce výjezdní praxe, stáže a pracovní pobyty v zahraničních společnostech, které se zabývají smysluplnými a veřejně prospěšnými mezinárodními projekty v oblasti vzdělávání. Můžete získat podporu také pro vlastní dobrovolnický projekt nebo například obdržet certifikát o nově nabytých dovednostech.

Vzdělávací a poradenská společnost 1. VOX a.s. na akci prezentovala nabídku svých vzdělávacích akcí, kurzů a školení a v doprovodném programu přednášející poučil návštěvníky o manipulaci a způsobech, jak ji odhalit a bránit se jí.

Doprovodný program byl také velice pestrý – od přednášek o komunikaci přes workshopy o sociálních sítích nebo možnostech Office 365 až po motivující příběhy úspěšných podnikatelů. Člověk musel pečlivě zvažovat, na co se zajde podívat a co si bohužel bude muset nechat ujít, pokud se neumí rozpůlit.

Vystavovatelé byli milí a vstřícní a většinou nám dokázali poradit nebo nás alespoň nasměrovat, kde potřebné informace najdeme. Ochotně si s námi povídali o našich zkušenostech a hledali možnosti, jak bychom se mohli v jejich firmě uplatnit. Zajít na akci Profesia days určitě nebyl ztracený den, a to nejen pro ty, kteří hledají nové zaměstnání. Takže na shledanou příští rok, ať už v roli hodnotitele nebo zvědavého návštěvníka.