speaker-info

Thomas Jowett

Director of Studies, teacher trainer, lektor anglického jazyka, EDUA Group

Tom působí ve vzdělávací skupině EDUA Group (jazykové školy Jipka, James Cook Languages a společnost Top Vision) na pozici Director of Studies. Zodpovídá za metodiku odborných kurzů a vede tým lektorů, kteří tyto kurzy realizují. V České republice žije od roku 2014 a vede individuální i skupinové kurzy orientované na obecnou i odbornou angličtinu. Zaměřuje se na přirozenost projevu v cizím jazyce a jeho oblíbenou oblastí je výuka výslovnosti.

Moje přednášky

How to Avoid Typical English Mistakes at Work

Přednášková místnost

This talk will look at typical mistakes that cause misunderstandings at work, both in meetings and over email and examine why they cause problems and how we can avoid them. In addition, we will also look at the different resources available to us that can help us avoid similar issues in the future.

Práce Vzdělání
Číst více

Tip and Tricks on How to Learn a Language

Přednášková místnost

Have you ever found yourself wondering what to do next in studying a language? Have you gotten yourself to a certain level and found yourself a tad stuck? In this short talk, we’ll be looking at various learning techniques to help you learn a language more effectively outside of the classroom, as well as discussing […]

Vzdělání
Číst více